گوگل پلاس تعطیل خواهد شد

بر اساس یک گزارش از Wall Street Journal، گوگل به‌صورت تصادفی اطلاعات خصوصی صدها کاربر از هزاران کاربر گوگل پلاس را از سال ۲۰۱۵ تا مارچ امسال فاش کرده است. مارچ زمانی بود که یک باگ نرم‌افزاری که به توسعه  دهندگان جانبی این امکان را داده بود که  به اطلاعات خصوصی کاربران دسترسی داشته باشند، برطرف شد

نقض API به توسعه دهنگان برنامه‌های جانبی دسترسی به پروفایل کاربران و اطلاعات تماسی که از آن برای ورود از طریق گوگل به برنامه استفاده می‌کردند را فراهم آورد. این نقض که اطلاعات خصوصی کاربران را افشا کرده است بیش  ۴۹۶,۹۵۱ کاربر را تحت تأثیر قرار داده است و به  بیشتر از ۴۳۸  اپلیکیشن اجازه دسترسی به اطلاعات را داده است.

چیزی که بیشتر از همه مورد توجه کاربران قرارگرفته است این است که گوگل تصمیم گرفت که درباره این مشکل اطلاعاتی را فاش نکند. علاوه بر این، مدیرعامل گوگل، ساندرا پیچای، در جریان این مخفی‌کاری قرار داشته است.  بنا به گزارش WSJ علت عدم شفاف‌سازی دراین‌باره این بوده است که ممکن است عواقبی نظیر خسارت‌های اعتباری و نظارت امنیتی را به همراه داشته باشد.

دفتر حفظ اطلاعات و حریم خصوصی گوگل جایی بود که این در آن تصمیم گرفته شد که به کاربران در این زمینه اطلاع‌رسانی نشود. کمپانی نیز تصمیم گرفت از آنجایی مشخص نیست کدام‌یک از توسعه‌دهندگان چه اطلاعاتی را در دست دارند و کاری نیست که از دست کاربران بربیآید به این سیاست عمل کند. همچنین یک دلیل دیگر این بود که اطلاع رسانی در این باره ممکن بود گوگل را در کنار فیسبوک یا حتی به‌جای آن،  که در آن زمان بر اثر رسوایی کمبریج آنالیتیکا زیر رادار بود، موردتوجه قرار دهد.

گوگل در همین راستا گوگل پلاس را تعطیل خواهد کرد؛ اگرچه این رسانه اجتماعی به‌هرحال هیچ‌گاه آن‌چنان موفق نبوده است. گزارش همچنین بیان می‌کند که گوگل امروز تعدادی  تغییر را در سیاست‌های حریم خصوصی  اعلام خواهد کرد