سایه استارتاپ ها بر سر الکامپ امسال

نمايشگاه كامپيوتر و ارتباطات با ۵۳۵ شركت آغاز به كار كرد

دنيای اقتصاد : بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللی الکترونيک، کامپيوتر و تجارت الکترونيک به نام «الکامپ ۲۰۱۸» روز گذشته آغاز به کار کرد. نمايشگاه الکامپ، يکی از رويدادهای بزرگ تجاری در عرصه توليد کالا و خدمات صنايع الکترونيک و کامپيوتر کشور است که آخرين دستاوردهای اين صنعت را عرضه می کند.

نمايشگاه امسال الکامپ در فضايی بالغ بر ۲۷ هزار متر مربع در ۱۸ سالن در محل دائمی نمايشگاه های بين المللی تهران برپا می شود. به هر حال، همانند هر رويداد تجاری، الکامپ نيز به تعبيری ميدان رقابت شرکت هاي مختلف حوزه ICT است. در نمايشگاه سال جاری تعداد شرکت هايی که حضور پيدا کردند، ۵۳۵ کشور که نزديک به ۹۶درصد آن شرکت های داخلی است. به نظر می سد حضور کمرنگ شرکت های خارجی در اين نمايشگاه حاکی از آن بوده که اين نمايشگاه نتوانسته در جلب رضايت شرکت های ICT بين المللی، به اندازه نمايشگاه هايی که در کشورهای همسايه برگزار می شود، موفق باشد. اگرچه برگزارکنندگان ليست بلندبالايی از حضور شرکت هايی از کشورهای آمريکا، آلمان، اسپانيا، ايرلند، دانمارک، چين، لتونی، لهستان، سنگاپور، مجارستان، مکزيک و کره جنوبی نام می برند، با اين حال، تعداد نمايندگان اين کشورها از ۲۳شرکت تجاوز نمی کند و ظاهرا تعداد قابل توجهی از آنها شرکت های چينی هستند. يکی ديگر از نکات قابل توجه درباره نمايشگاه الکامپ ۲۰۱۸ حضور کمرنگ شرکت های سخت افزاری در بين حاضران در نمايشگاه بود که علت آن را بالا رفتن قيمت ارز می دانستند. فضای نمايشگاه الکامپ نشان می دهد ديگر اين نمايشگاه تمرکز خود را روی استارتاپ ها گذاشته و به رغم اينکه تنها جذابيت آن حضور استارتاپ های کوچک و تازه کار است اما استارتاپ های بزرگ و شناخته شده ايران از آن استقبال نکرده اند.

تمرکز اصلی اين نمايشگاه روی استارتاپ ها و در کنار آن صنعت بازی و فناوری های نوين حوزه ICT است. به طوری که فضای فيزيکی بخش الکام استارز که به اين کسب و کارهاي نوپا تعلق دارد، افزايش چشمگيری داشته و به گفته مجريان و غرفه داران متراژ غرفه های استارتاپی ۱۰۸ درصد و تعداد غرفه ها ۳۵ درصد افزايش يافته است. در کنار الکام استارز، يکی ديگر از بخش های قابل توجه نمايشگاه، الکام گيمز است که ۳۱ بازی ساز در فضايی به وسعت ۶۵۰ متر مربع گردهم آمده اند تا فعالان اين بخش نيز کسب و کار خود را از طريق الکامپ توسعه دهند. همچنين برای نخستين بار به اين رويداد يک سالن اختصاص داده شده و در آن مباحث مربوط به آينده فناوری معرفی می شود. در نهايت يکی ديگر از دستاوردهای جديد اجرای اين نمايشگاه برگزاری رويداد الکام تاکز است که در جريان آن، صاحب نظران فناوری اطلاعات در قالب سخنرانی و پانل، به بحث و گفت وگو درباره مباحث روز ICT می پردازند. الکام استارز، الکام گيمز و الکام ترندز در سالن های ۸، ۹، ۱۰، ۱۱ و ۲۷ در فضايی بيش از۷۵۰۰ مترمربع ميزبان بازديدکنندگان است.

 

الکام ها

الکام استارز، بخش ويژه استارتاپ ها در بيست وچهارمين نمايشگاه الکامپ است که سال به سال با توجه به شناخته تر شدن صنعت استارتاپ ها بيش از پيش در کانون توجه برگزارکنندگان و بازديدکنندگان نمايشگاه الکامپ ۲۰۱۸ قرار گرفته است. در الکام استارز، ۴۲۴ استارتاپ، در قالب ۱۹۲ کانتر و ۲۳۲ غرفه در ۵ سالن نمايشگاه حضور دارند. متراژ اختصاص يافته به استارتاپ ها نيز از ۳۱۸۳ متر مربع به ۶۶۰۰ متر مربع افزايش يافته است. به نظر می رسد، توسعه بخش الکام استارز يک بازی برد- برد برای هر دو طرف مجريان نمايشگاه و صاحبان کسب وکارهای نوپا بوده، چرا که در کنار افزايش اين فضا، استارتاپ ها نيز به دنبال اجاره غرفه های بزرگ تر و طراحی حرفه ای تر آنها بوده اند. به گفته مجريان اين بخش نمايشگاه، الکام استارز چهار سال پيش کار خود را با حضور ۶۰ استارتاپ آغاز کرده که در آن زمان، بخشی از انتهای سالن ۱۸ به صورت رايگان به استارتاپ ها اختصاص داده شده بود.

اما استقبال از اين بخش به حدی بود که در سال بعدی، تعداد استارتاپ ها به دو برابر رسيد و يک سالن کامل در اختيار الکام استارز قرار گرفت. تعداد استارتاپ های غرفه دار سال گذشته ۹۹ مجموعه بود که امسال به ۲۳۲ رسيده است. در حال حاضر که اين رويداد با حضور ۴۳۰ تيم استارتاپی در سالن های ۸ و ۹، ۱۰ و ۱۱ و بخشی از سالن ۲۷ برگزار می شود؛ حاکی از بلوغ فضای استارتاپی کشور است. سالن ۲۷ به الکام ترندز اختصاص دارد و استارتاپ هايی که حوزه فعاليت شان به محورهای اين بخش و فناوری های آينده نزديک تر بود، در سالن ۲۷ جانمايی شده اند. در واقع، امسال برای اولين بار در نمايشگاه الکامپ، سالن مستقلی برای بخش الکام ترندز در نظر گرفته شده است تا شرکت های فعال در لبه تکنولوژی، بتوانند به معرفی روند تحول فناوری در سال های آينده بپردازند. شش محور اصلی هوش مصنوعی و يادگيری ماشين، بلاک چين و رمز ارزها، رايانش ابری، پردازش موازی، ابرپردازشگرها و اينترنت اشيا برای بخش الکام ترندز در نظر گرفته شده است و براساس آخرين آمار، ۲۸ شرکت در اين سالن در بخش الکام ترندز حضور دارند.

در حاشيه!

محمدجواد آذری جهرمی، وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللی الکامپ ۲۰۱۸ از رونمايی لايحه صيانت از داده ها و اطلاعات شخصی کاربران و کسب و کارهای نوپا در راستای اجرای لايحه حقوق شهروندی خبر داد و گفت: اين لايحه که يکی از وعده های دولت در جهت حفظ حقوق شهروندی کسب و کارها و توسعه نظام اعتماد عمومی برای کاربران است، تنها مختص پيام رسان ها نبوده و تمامی کسب و کارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات را شامل می شود. وی افزود: لايحه صيانت از داده های شخصی، پيش از اين تدوين و يک بار نيز به شور عمومی گذاشته شد و پس از انجام اصلاحات مربوطه به عنوان گام مهمی برای توسعه کسب و کارهای نوپا رونمايی می شود.

علاوه بر استارتاپ هايی که در نمايشگاه الکامپ سال جاری حضور دارند، ۵۰ شرکت و سازمان ديگر شامل صندوق های سرمايه گذاری، شتاب دهنده ها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری نيز به عنوان تکميل کننده چرخه زيست بوم استارتاپ ها در سالن الکام استارز حضور دارند. در کنار الکام استارز، يکی ديگر از بخش های قابل توجه و پرطرفدار نمايشگاه الکامپ ۲۰۱۸، رويداد الکام گيمز است که به صنعت بازی های رايانه ای و موبايلی اختصاص دارد و فرصتی برای معرفی بازی های جديد داخلی به شمار می رود. الکام گيمز با حضور ۳۱ بازی ساز، در فضايی به وسعت ۶۵۰ متر مربع، در سالن ۱۰ و ۱۱ بيست و چهارمين دوره نمايشگاه الکامپ برپا می شود.

وزير ارتباطات در نشست خبری که در حاشيه اين نمايشگاه برگزار شد، با اشاره به لايحه مذکور اعلام کرد: در حال حاضر شرکت های مختلفی شکل گرفته اند که اطلاعات مشترکان را نزد خود نگهداری می کنند. اساس توسعه کسب و کارهای ديجيتال و اقتصاد ديجيتال بر نحوه صيانت از داده های شخصی است و با چالش تعهد شرکت ها به نگهداری از اطلاعات مردم مواجهيم. به اين ترتيب بايد چارچوب هايی برای رسيدگی به موضوعات حريم شخصی در کشور تعيين شود. همان طور که اخيرا نيز اتحاديه اروپا با انتشار قوانينی تمامی کشورهايی را که متقاضی ارائه خدمات به شهروندان اروپايی هستند ملزم به رعايت مقرراتی در اين زمينه کرده است. همچنين وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات در اين نشست خبری از ارسال لايحه صيانت از داده های شخصی پس از رونمايی به هيات دولت خبر داد.